Rychlé půjčky do 10 minut
Půjčky do 10 minut Nástrahy půjček Půjčky v ČR Na co si dát pozor Desatero pro půjčky Parametry půjčky Nebankovní společnosti
Upozornění: Tento článek byl zveřejněn v minulosti a publikované informace již nemusí korespondovat se současnou právní úpravou v oblasti spotřebitelských úvěrů.
Vaši situaci s bydlením Vám pomůže vyřešit půjčka na bydlení

Co je to směnka

17.1.2013

Směnka není nic jiného, než cenný papír, se kterým můžete obchodovat. Jedná se vlastně o velice jednoduchou formu úvěru, z něhož však musí jasně vyplývat vztahy mezi oběma stranami. Dlužník se směnkou zaváže svému věřiteli k tomu, že v přesném termínu a na stanoveném místě uhradí dluh, který mu vznikl právě vystavením směnky a půjčením daného obnosu.

Jaké náležitosti má směnka?

Náležitosti směnky upravuje příslušný zákon, konkrétně se jedná o Zákon směnečný a šekový. Ten udává, jaké údaje musí směnka nutně obsahovat. Bez těchto údajů, byť by chyběl jeden jediný, se stává směnka bezcenným kusem papíru. Jaké údaje tedy musí taková směnka obsahovat? Musí na ní být doslovně uvedené, že se jedná o směnku (stejný případ jako například u faktury faktura či daňový doklad).

Dále musí obsahovat příkaz uhradit danou částku, jméno a adresu toho, kdo si na danou směnku půjčil peníze a bude jí v budoucnu splácet, jméno věřitele, který poskytl peníze a vystavil směnku, informace o splatnosti, informace o přesně určeném místě, kde dojde ke splacení půjčených peněz, datum a místo vystavení směnky a podpis toho, kdo směnku vystavil. Vhodné je uvést na směnku i přesnou částku, která byla půjčena a bude splacena. To však již není zákonná podmínka.

Směnka? To jsou výhody i rizika

Směnka je vlastně jednoduchý typ úvěru, a tak u půjčky na směnku hrozí podobná rizika a vyplývají podobné výhody. Mezi plusy patří určitě rychlé získání peněz, aniž byste museli absolvovat schvalovací proces bankovních či nebankovních společností. Mezi rizika pak patří situace, kdy nesplatíte směnku včas. Věřitel totiž nemá jinou možnost, než vymáhat peníze soudní cestou. Díky tomu vám hrozí v poměrně krátkém termínu hrozba exekučním řízením. A obrana v případě soudního sporu je pro dlužníka dosti omezená. Rizika z půjčky na směnku však plynou i pro věřitele. Konkrétně se jedná o chybné vyplnění směnky, pokud totiž věřitel nezná všechna pravidla, lehce se stane, že místo směnky bude v ruce držet jen bezcenný papír.
Související texty:

Jak sestavit rozpočet?Půjčka na exekuci jako nejlepší řešení?Zkroťte své dluhy a držte je pod kontrolouSMS půjčky jednoduše - i na složenkuDávejte si pozor na rizikové úvěryKalkulačka konsolidace půjčekJak se zbavit dluhu?SMS půjčka bez registračního poplatkuInformace o rychlé půjčce před výplatouSMS půjčka ihned na bankovní účetPoptávka půjček onlineRychlé půjčky bez doložení příjmůSMS půjčky do 15 minutOnline žádost

Jak probíhá exekuceCo je směnka a její náležitosti


© 2014 Půjčky-do-10-minut.cz - Všechna práva vyhrazena.

Tyto stránky jsou pouze informativní. Provozovatel webu není zprostředkovatelem ani poskytovatelem úvěrů ve smyslu zák. 257/2016 Sb.